Wygląd i moda

Patrząc na innych oceniamy ich wygląd. Robimy to zupełnie nieświadomie. Nie planujemy przecież oceniania stylizacji ludzi, których właśnie mijamy na ulicy. Po prostu patrzymy na kogoś zupełnie nam obcego, kogoś kogo przypadkiem mijamy i oceniamy to, jak wygląda, jak jest ubrany, na jaką kolorystykę ubrań się zdecydował. Niekiedy konkretne osoby a raczej styl ich ubierania się podobają nam się i to bardzo, również i my chcielibyśmy wyglądać tak perfekcyjnie. Są jednak i tacy, którzy znacznie odbiegają od rozwiązań klasycznych i modnych a to, w jaki sposób są ubrani ciężko określić eleganckim stylem dopasowanym do okazji. Każdy ma jednak pełną dowolność. Możemy ubierać się w co tylko zechcemy i nikt niczego nie może nam narzucić. Oczywiście chodzi tu o nasze codzienne życie. Zdarza się, że osoby pracujące w konkretnych miejscach mają z góry określony styl ubierania się, jakiego muszą się trzymać, jakiego muszą przestrzegać. Są to jednak ogólnie przyjęte zasady wynikające ze specyfiki wykonywanego zawodu. I nie można ich łamać.

Śledzimy modę, doskonale wiemy, co się w niej dzieje, co się w modzie zmienia. Wszystkie kolorowe czasopisma, programy modowe informują nas o tym, co jest modne a co będzie modne w kolejnym sezonie. To, że posiadamy takie informacje nie musi oznaczać, że musimy się do nich stosować. Nikt nie nakaże nam ślepo podążać za modą. Jest to wręcz niewskazane. Każdy z nas musi odnaleźć swój własny indywidualny styl ubierania się. I nie chodzi tu o to, by zakładać ubrania, które są modne w danym sezonie. Moda szybko zmienia się, jest bardzo elastyczna.

To, co jest szałem mody w jednym sezonie jest zupełnie niemodne za kilka miesięcy. I my doskonale o tym wiemy. Dlatego też kupując ubrania musimy zdawać sobie sprawę z tego, podążanie ślepo za modnymi rozwiązaniami i kupowanie rzeczy, które właśnie okrzyknięte zostały hitem sezonu do nikąd nas nie doprowadzi. A na pewno nie do tego, byśmy odnaleźli swój własny, indywidualny styl. Miejmy swoje modowe zdanie. Śledźmy modę i sugerujmy się nią, jednak nie pozwólmy, by to ona rządziła naszym życiem.