Krawieckie dodatki

Krawieckie dodatkiKrawieckie dodatki – pomocnicze materiały odzieżowe i produkty stosowane przy szyciu odzieży. Dzielą się na krawieckie dodatki krojone, do których zalicza się: podszewkę, materiały usztywniające i wzmacniające (włókniteks, wkłady klejone), materiały ocieplające (watolina, włókniny przyszywane i igłowane, pianka poliuretanowa), filc oraz krawieckie dodatki nie krojone, będące produktami gotowymi, wymagającymi jedynie odpowiedniego przyszycia do elementu lub gotowego wyrobu odzieżowego; zalicza się do nich: wyroby galanteryjne (guziki, haftki, klamry, zamki błyskawiczne, zatrzaski) oraz wyroby pasmanteryjne (gurty, taśmy).

Do najczęściej stosowanych krawieckie dodatki należą:

Fastryga
miękka nić o małym skręcie wyrabiana z przędzy bawełnianej lub z włókna wiskozowego, przeznaczona do fastrygowania.

Gurt
wyrób pasmanteryjny w postaci usztywnionej taśmy, często z wrobioną pianką poliuretanową lub innym tworzywem, stosowany do wykańczania spódnic i spodni w pasie, w celu ograniczenia wysuwania się koszuli lub bluzki spod paska.

Haftka
wyrób galanteryjny z drutu do krytego zapinania części odzieży. Haftka składa się z haczyka (konika) i uszka, zakończonych kółkami służącymi do przyszycia haftka do wyrobu odzieżowego.

Wkład ocieplający
materiał charakteryzujący się dużą izolacyjnością cieplną, wszywany pod podszewkę. Na wkład ocieplający stosuje się: watolinę, włókninę przeszywaną i igłowaną, piankę poliuretanową zwykłą, przeszywaną i igłowaną.