Dodatki kaletnicze

Dodatki kaletniczeKaletnicze dodatki
pomocnicze i ozdobne produkty wykorzystywane w wyrobach kaletniczych. Do kaletniczych dodatków zalicza się część krawieckich dodatków (np. podszewki, materiały usztywniające i wzmacniające, nici, zamki błyskawiczne itp.), wyroby papiernicze (papiery, tektury, sznurki), a także następujące wyroby galanteryjne:

Antabka
metalowy, rzadziej z tworzywa sztucznego, przedmiot w formie czworokątnej ramki rozciętej na środku jednej z krawędzi, służący do łączenia uchwytów, pasków nośnych, elementów toreb, tornistrów, plecaków. Rolę a. może również pełnić rozcięte kółko oraz półkole zamknięte wzdłuż średnicy z rozcięciem w środku boku zamykającego.

Klamra
wyrób galanteryjny w kształcie ramki z przymocowanym do niej ruchomym trzpieniem, wykonywany z różnych surowców naturalnych lub syntetycznych, służący do zapinania pasków i patek, pełniący również funkcję dekoracyjną. Klamra z mostkiem (poprzecznym elementem w środku ramki, na którym umocowany jest trzpień) nazywana jest sprzączką. Klamra z mostkiem bez trzpienia, stosowane w krawiectwie, służą do przeplatania pasków i patek.

Nap
wyrób galanteryjny w postaci metalowego zatrzasku, nie wymagający przyszywania, mocowany do wyrobów kaletniczych i odzieżowych (najczęściej typu sportowego) za pomocą specjalnego urządzenia. N. służy do zapinania i dekoracji.

Nit dwuczęściowy – (!) zbitka
wyrób składający się z części dolnej w kształcie nóżki i części górnej w kształcie czapeczki, służący do trwałego łączenia dwóch lub więcej warstw materiału.

Pukiel
element ochronny powierzchni wyrobu, szczególnie narażonej na ścieranie, wykonany z metalu, rzadziej z tworzywa sztucznego. Końcówki, tzw. wąsy, umożliwiające przymocowanie pukiel do powierzchni wyrobu, są zrobione z drutu stalowego. Pukiel stosuje się również jako element ozdobny, np. na obrożach.

Zamek „tik-tak”
wyrób z blachy stalowej (mosiądzowanej, niklowanej, chromowanej) stosowany przy wyrobach z klapą lub mających pasy spinające górne krawędzie. Składa się z dwóch części, z których dolna ma kształt wygiętego, trwale umocowanego, nieruchomego pręta, natomiast część górna – tarczy, opartej na uginającej się pod naciskiem, obudowanej sprężynie.