Strój Marynarza– czapka

Strój Marynarza– czapka.

Czapka marynarza. Jest koloru granatowego. Można ją zrobić z tkaniny usztywnionej, z papieru lub cienkiego kartonu.

Rysunek. Kolejne etapy wykonywania czapki dla marynarza: a — koło o średnicy 27 cm z naciętymi ząbkami do sklejania (obok z ząbkami zachylonymi do środka), b — koło o tej samej średnicy z wyciętym otworem do wklejenia otoka, c — otok z dodatkami na sklejenie i ząbki, d — otok przygotowany do wklejenia (obok — z naklejoną spodnią częścią czapki), e — gotowa czapka.

Wykrawa się dwa koła jednakowej wielkości o średnicy 27 cm. W jednym z nich wycina się w środku otwór w kształcie koła na głowę. Wielkość jego zależy od obwodu głowy. Przyjęto, że wynosi on 51 cm. Aby narysować koło o danym obwodzie, trzeba znać jego promień, który oblicza się na podstawie wzoru: obwód = 2πr, a po przekształceniach z roboczego wzoru promień w cm = obwód w cm: 6,28, czyli szukany przez nas promień będzie wynosił 50 cm : 6,28 = 7,94, w zaokrągleniu 8 cm) o 1 cm zmniejszono obwód czapki w stosunku do obwodu głowy, by czapka się nie zsuwała. Promieniem tym trzeba zakreślić koło i wyciąć je. Bierze się następnie kawałek czarnego kartonu, rysuje pasek długości 52 cm (obwód otworu czapki plus 2 cm na sklejenie), szerokości 2,5 cm i wycina go dodając brzeg na sklejenie (im szerszy, tym wklejenie będzie mocniejsze). Brzeg ten wycina się w ząbki. Ten pasek to otok czapki marynarza.

Otok skleić, ząbki odchylić na zewnątrz, posmarować klejem od strony otoku. Otok położyć na stole ząbkami do dołu, na otok nasunąć koło z wycięciem (lewą stroną do ząbków) i przycisnąć wokół otoku, by się dobrze przykleiło. Odchylić do środka ząbki drugiego koła, posmarować je klejem i nałożyć z wierzchu pierwsze koło z wklejonym otokiem. Czapka marynarza gotowa.

Przymocować z boku dwie zwieszające się wstążeczki i jeżeli zachodzi obawa, że czapka będzie się zsuwać, czarną gumkę lub pasek pod brodę. Na otoku można nakleić z białych liter nazwę statku, np. „Batory”.