Strój Cyganki – spódnica

Strój Cyganki – spódnica.

Spódnica. Spódnica powinna sięgać poza kolana. Jest ona bardzo łatwa do uszycia. Robi się ją z prostego kawałka wzorzystej tkaniny (rysunek) w możliwie jaskrawych kolorach. Może też być to tkanina czerwona, na przykład sztandarowa. Kawałek ten powinien mieć długość co najmniej dwóch obwodów bioder, szerokość zaś taką, jaka ma być długość spódnicy plus górne i dolne jej wykończenie.

Rysunek. Spódnica Cyganki: a — płat tkaniny na spódnicę, b — sposób stębnowania góry spódnicy do wciągnięcia gumek, c — górny brzeg spódnicy sfastrygowany i obrzucony nicią, d — sposób przyszycia paska do marszczonej spódnicy.

Zszywa się bok i podszywa dół, a górę spódnicy albo ściąga się gumką, albo marszczy i wszywa w pasek.

Jeżeli spódnica ma być na gumkę, to należy wiedzieć, że najładniej wygląda takie wykończenie, gdy wciągnięte są w nie 2—3 gumki, obręb więc górny spódnicy musi być dość szeroki. Bok zszywa się do końca, podwija się obręb do środka (na lewą stronę), przeszywa górny brzeg w odległości 2—3 mm, a następnie jeszcze tyle razy, ile się chce wciągnąć gumek, ostatnim szwem przymocowując brzeg podwinięcia (rysunek b).

Jeżeli natomiast górę spódnicy ma się ująć w pasek, to szwu bocznego nie doszywa się do końca, a w powstałe rozchylenie wszywa się zamek błyskawiczny. Bierze się następnie pliskę materiału szerokości wynoszącej podwójną szerokość paska i długości odpowiadającej obwodowi pasa plus 3 cm. Pliskę tę przyszywa się prawą stroną do lewej strony zmarszczonej góry spódnicy tak, by nadmiar tej pliski w stosunku do obwodu pasa był wysunięty z jednej strony poza brzeg bocznego szwu.

Przyszywa się ją, odwraca na prawą stronę spódnicy i przyszywa jeszcze raz, kryjąc poprzedni szew. Tworzy się w ten sposób pasek spódnicy. Przestębnowuje się go brzegami i robi w wystającym końcu dziurkę na guzik. Podszywa się dół i spódnica gotowa. Jeszcze tylko można doszyć falbanę z barwnej krepiny, marszcząc ją i przyfastrygowując do dołu spódnicy.