Strój Marynarza– spodnie

Strój Marynarza– spodnie.

Spodnie marynarza. Są one szersze od kolan do dołu. Prawdziwym marynarzom jest to potrzebne, by mogli nogawki odwijać do góry, gdy zmywają pokład. Przebrane dziecko nie będzie zmywało pokładu, ale musi „trzymać fason” marynarza. Trzeba więc mu zrobić nogawki u dołu szerokie.

Kilka lat temu panowała moda na spodnie tak rozszerzane, więc może u kogoś zachowały się nie przerobione — warto rozejrzeć się wśród znajomych. Jeśli ich nie znajdziemy, to są dwa wyjścia: można pokusić się o odpowiednie przygotowanie starych równych albo uszyć nowe.

Spodnie przystosowane ze starych nie będą tak efektowne jak nowe, gdyż nie da się w nich uzyskać potrzebnej szerokości nogawek. Chyba że są kawałki tkaniny, z której były szyte — wtedy się je wykrawa w kliny i doszywa do nadprutych szwów w nogawkach. Jeżeli takich kawałków nie ma, trzeba poprzestać na zwężeniu spodni od kroku do kolan i rozszerzeniu ich, na ile się da, od kolan w dół. W tym celu rozkłada się spodnie płasko, przy szwie zaznacza się fastrygą zaszewkę i przeszywa ją na maszynie. Robi się tak z obu stron nogawek (rysunek).

Rysunek. Elementy spodni marynarskich: a — przystosowanie starych spodni, b — przystosowanie formy tyłu nogawki spodni podstawowych, c — przystosowanie przodu nogawki spodni podstawowych.

Przy zszywaniu należy u dołu zostawić jak najmniej na szew. Po zszyciu wyciąga się nitki ze starych szwów i rozprasowuje nowe. Spodnie będą się nieco ściągały w miejscu największego wcięcia, żeby więc tego uniknąć trzeba by ponacinać szwy, ale to uniemożliwiłoby przywrócenie spodniom poprzedniego kształtu.

Nowe spodnie marynarskie szyje się według formy spodni podstawowych, modyfikując ją odpowiednio. Robi się to następująco:

Wziąć formę przodu nogawki i na linii 14—15 kolana odmierzyć w stronę środka nogawki:

14—14a — zwężenie na linii kolana = 1 cm,

15—15a — zwężenie na linii kolana = 1 cm.

Przedłużyć w obie strony linię dołu nogawki i z punktu 8 na podkroju kroku spuścić prostopadłą do linii dołu, a na przecięciu oznaczyć 12a; z punktu 9 spuścić prostopadłą do linii dołu i na przecięciu oznaczyć 13a:

12a—13a = 8—9.

Połączenie punktów 8—14a—12a—13a—15a—9 daje nową linię przodu nogawki.

Wziąć formę tyłu nogawki i na linii kolana 19—20 odmierzyć w stronę środka nogawki:

19—19a = 1 cm,

20—20a = 1 cm.

Przedłużyć w obie strony linię dołu nogawki. Z punktu 8a spuścić prostopadłą do linii dołu i punkt przecięcia oznaczyć 17a. Z punktu 7 spuścić prostopadłą do linii dołu i punkt przecięcia oznaczyć 18a:

8—7 = 17a—18a.

Połączenie punktów 8a— 19a— 17a—18a—20a—7 wyznacza nowe linie tyłu nogawki.

Kolejność szycia jak spodni w stroju Japonki.