Strój Japonki – pas i wachlarz

Strój Japonki – pas i wachlarz.

Pas Japonki. Powinien być szeroki i długi, tak by opasał dookoła kibić Japonki nawet 2—3 razy. Może to być długi szal jedwabny, prostokąt kolorowej podszewki atłasowej. itp. Szerokość pasa sięga od bioder po rękaw kimona. Zakłada się go od tyłu do przodu i z powrotem, po czym zawiązuje się.

Wachlarz Japonki. Można kupić wachlarz gotowy w sklepie zabawkarskim, a nawet bywały u nas w kwiaciarniach i kioskach z kwiatami. Można też pokusić się o zrobienie bardzo uproszczonego wachlarzyka, jeżeli mamy kilkanaście cienkich sztywnych listewek.

Rysunek. Wachlarz do stroju Japonki: a — jeden element z podanymi wymiarami, b — zatrzask (nit), c — wachlarz po spięciu nitem i przewleczeniu wstążką, d — imitacja wachlarza z żeberkowaniem i elementem zdobniczym.

Wycina się z nich coś w rodzaju łopatek (rysunek a) i spina ich końce z jednej strony zatrzaskiem metalowym (rysunek b) lub nitem, a z drugiej, zewnętrznej strony, przeplata wstążeczką, sznurkiem barwnym itp. Dziurki robi się rozpalonym drutem lub przewierca.

Rolę listewek mogą spełniać płaskie patyczki od lodów, na które naklei się łopatki z papieru glansowanego. Łopatki ozdabia się naklejonym lub namalowanym ornamentem. Dowiązuje się wstążeczkę do noszenia wachlarza na ręku. Jeżeli nie ma żadnego materiału do zrobienia wachlarza, robi się jego imitację, choć jest to znacznie mniej efektowne. Wycina się z tekturki lub plastyku (np. z boku teczki biurowej) część koła o promieniu 11-12 cm tak, by kąt przy środku koła wynosił w przybliżeniu 150° (rysunek d).

Imitację wachlarza robi się nieco mniejszą, by nie rzucało się w oczy, że nie jest to prawdziwy wachlarz. Wyciętą część koła okleja się barwnym papierem i rysuje na nim żeberkowanie zbiegające się w punkcie środka koła. Między żeberkami rysuje się lub nakleja dowolny ornament. Blisko wierzchołka kąta robi się otwór i przewleka tasiemkę uchwytu.