Spódnica kloszowa z pełnego koła

Spódnica kloszowa.

Spódnica kloszowa najczęściej szyta jest z całego koła, z połowy koła lub też z ćwierci koła (inaczej z kwadratu) tkaniny — od tego zależy większe lub mniejsze rozkloszowanie dołu.

Spódnica kloszowa z pełnego koła (rysunek). Forma spódnicy kloszowej z pełnego koła stanowi jego połowę.

Rysunek. Siatka kroju i kontury formy spódnicy kloszowej z pełnego koła na figurę o wzroście 140 cm, obwodzie bioder 77 cm, obwodzie pasa 62 cm, długości spódnicy 42 cm (30% wzrostu): a — połowa spódnicy, b — czwarta część spódnicy (jeżeli chce się uszyć ją z klinów) z zaznaczeniem niewielkiego ścięcia klina dla lepszego układania się szwów (6—6a = 7—7a = 3 cm).

By tę formę sporządzić, należy wykreślić siatkę kroju (bardzo uproszczoną w tym wypadku), mianowicie obrać w środkowej części dużego arkusza papieru u góry punkt i oznaczyć go 1. Przez ten punkt przeprowadzić w lewo i prawo prostą poziomą, która będzie linią boków spódnicy.

Następnie spuścić z punktu 1 prostopadłą do linii boków, która będzie wyznaczała połowę formy, a zarazem tył lub przód spódnicy (dla obu tych części forma jest jednakowa).

Linie pasa i dołu spódnicy wykreśla się lukami wyznaczonymi odpowiedniej długości promieniami koła, którego środek znajduje się w punkcie 1.

Na linii poziomej (linii boków) odmierzyć od punktu 1:

1—2 — długość promienia do wyznaczenia linii pasa = 16% obwodu pasa = 9,9 cm.

Wpiąć nóżkę cyrkla w punkt 1 i zakreślić od punktu 2 łuk, który przetnie linię środka formy w punkcie 3 i linię boków w miejscu przeciwległym w stosunku do punktu 2, czyli w punkcie 4. Będzie to linia pasa.

Na linii boków i na linii środka formy odmierzyć:

2—5 — długość spódnicy (dowolna według miary lub np. równa 30% wzrostu, a więc 42 cm),

4—6 = 2—5,

3—7 = 2—5.

1—5 — długość promienia wyznaczającego linię dołu = 1—2 + 2—5 (w wypadku długości spódnicy wynoszącej 30% wzrostu 140 cm da to 9,9 + 42 = 51,9 cm).

Wpiąć nóżkę cyrkla w punkt 1 i od punktu 5 zakreślić łuk, który przetnie linię środka formy w punkcie 7 i następnie linię boków w punkcie przeciwległym do punktu 5, czyli w punkcie 6. Będzie to linia dołu.

Formę połowy spódnicy wyznaczają łuk 2—3—4 linii pasa, odcinek prostej boku 4—6, łuk 6—7—5 dołu spódnicy oraz odcinek prostej boku 5—2.

Niekiedy ze względu na za małą szerokość materiału wygodniej uszyć tę spódnicę z czterech klinów, z których każdy jest ćwiartką kola. Wtedy powyższą formę przecina się na pół po linii środka formy, uzyskując 1/4 spódnicy.

Dla lepszego układania się szwów, które po prostej nitce są zbyt sztywne przy kloszu, można boki takiego klosza lekko ściąć, ujmując z każdej jego strony od linii dołu spódnicy po 3 cm.