Strój Cyganki – bluzka

Strój Cyganki – bluzka.

Strój Cyganki jest wdzięcznym i nietrudnym do skompletowania ubiorem na przebieraną zabawę. Doskonale w nim będzie drobnej, ciemnej dziewczynce o czarnych oczach.

Strój ten składa się z białej bluzki (może być najprostsza), marszczonej wzorzystej spódnicy, najlepiej z falbaną u dołu, jednobarwnego szerokiego fartucha wmarszczonego w pasek, chusty z frędzlami na ramiona w duże jaskrawe kwiaty, jaskrawej chusteczki na głowę, dużych srebrnych lub złotych kolczyków w kształcie koła i sznura barwnych paciorków na szyję. Do tego kapciuszki w kolorze chusteczki na głowie. Wszystkie elementy stroju w jak najjaskrawszych kontrastowych kolorach, z wyjątkiem oczywiście bluzki.

Rysunek. Elementy bluzki do stroju Cyganki: a — przód i tył bluzki z zaznaczonymi dodatkami na szwy i podwinięcie dołu i przodu, zaznaczoną szerokością plisy na wykończenie tyłu i przodu dekoltu oraz wycięte elementy tej plisy, b — właściwe rozłożenie 3,5-centymetrowego dodatku na podwinięcie przodu pod zapięcie, c — prawidłowe położenie pliski wykańczającej dekolt na odwinięty na prawą stronę obręb przodu, d — kolejne etapy przekształcania formy rękawa: rękaw z zaznaczonym skróceniem, rękaw skrócony z zaznaczonymi rozcięciami, rękaw rozcięty rozsunięty z zaznaczonymi dodatkami na szwy i szerokością plisy na wykończenie dołu rękawa.

Bluzka. Jeżeli w domu nie ma białej bluzki (choćby podkoszulka z krótkim rękawem) i nie można jej na tę okazję wypożyczyć — trzeba ją uszyć. Szyje się taką bluzkę z dowolnej, białej, byle niegrubej tkaniny. Wszystkie części bluzki robi się według form bluzki podstawowej. Bluzka do stroju Cyganki ma krótkie, nieco poszerzone, ujęte dołem w gumkę rękawy i dekolt bez kołnierza wykończony pliską z podkroju. Zapięcie z przodu.

Tył. Tył kroi się raz, całościowo, kładąc formę linią środka na złożeniu tkaniny.

Pliskę na wykończenie dekoltu z tyłu kroi się w ten sposób, że kładzie się wykrojony tył, złożony po linii środka, na złożonej tkaninie (złożenie formy na złożeniu tkaniny), odrysowuje się mydełkiem krawieckim krawędź wycięcia na szyję i skos ramienia, a następnie wycina pliskę, pamiętając o dodaniu tkaniny na szwy i podłożenie

Przód. Przód kroi się dwa razy. Aby uniknąć pomyłki w krojeniu, najlepiej kroić raz z podwójnie złożonej tkaniny obie połowy jednocześnie. Na linii środka przodu dodaje się po 3,5 cm z każdej strony pod zapięcie. Dlatego formę przodu do krojenia kładzie się linią środka w takiej właśnie odległości od brzegu tkaniny, przypina szpilkami, po czym w odległości 1 cm od linii środka formy na zewnątrz podwija brzeg tkaniny pod spód i dopiero teraz wykrawa podkrój szyi (rysunek b) oraz resztę przodu.

Pliskę na wykończenie dekoltu z przodu kroi się podobnie jak pliskę na wykończenie dekoltu z tyłu, z tym że tu będą dwie części, ponieważ z przodu jest zapięcie.

Rękaw. Rękaw kroi się dwa razy lub raz z podwójnie złożonej tkaniny, posługując się zmodyfikowaną formą rękawa bluzki podstawowej. Modyfikację przeprowadza się następująco. Na formie długiego rękawa zaznacza się linią prostą długość zamierzoną (rysunek d), odcina się po tej linii górę rękawa i na odciętej górze zaznacza się linie dwóch pionowych cięć. Rozcina się formę góry rękawa po tych liniach, przenosi na tkaninę i rozsuwa każde rozcięcie na 3 cm, w celu uzyskania poszerzenia rękawa.

Kolejność wykonania

1. Oznaczyć fastrygą linię środka na obu częściach przodu.

2. Zszyć ramiona i boki.

3. Wykończyć dekolt: pozszywać pliskę do wykończenia podkroju szyi; brzegi obu przodów (mające stanowić dodatek pod zapięcie) odchylić w odległości 1 cm od linii środka przodu lewą stroną do wierzchu w ten sposób, by na prawej stronie tkaniny każdego przodu widniała lewa strona odgiętego brzegu szerokości 2,5 cm, z tego 0,5 cm zagiąć wzdłuż całego brzegu, ukazując z kolei prawą stronę podłożenia, jak na rysunku c), przyfastrygować pliskę do podkroju szyi, przykładając jej prawą stronę do prawej strony bluzki tak, by końce pliski leżały z wierzchu odchylonych na lewą stronę podwinięć przodów, przeszyć wzdłuż całego dekoltu, odwrócić pliskę i podchylenia przodów na lewą stronę bluzki, przeszyć brzeg, podwinąć pliskę podkroju szyi — przyszyć dołem, pracując po lewej stronie bluzki.

4. Przeszyć podłożenia przodów i podwinąć dół bluzki.

5. Zszyć rękawy, podwinąć dół rękawów, robiąc tunel.

6. Główkę każdego rękawa obrzucić po brzegu i przefastrygować w odległości około 1 cm od brzegu. Nitek nie mocować, by pociągając za nie można było dopasować obwód rękawa do obwodu wycięcia w bluzce. Powstałe fałdki rozprowadzić równomiernie w górnej części główki rękawa. Wywrócony na prawą stronę rękaw włożyć w wycięcie bluzki tak, by prawe strony bluzki i rękawa stykały się. Przyfastrygować rękawy, umieszczając najwyższą część główki około 1 cm bliżej przodu w stosunku do szwu ramiennego i przyszyć, prowadząc stopkę maszyny od strony rękawa.

7. Wykończyć bluzkę: podwinąć dół, wciągnąć gumkę w rękawy, zrobić dziurki, przyszyć guziki.