Oczka uzupełniające

Oczka uzupełniające.

Oczka uzupełniające to oczka dodatkowe, które przez różne odmiany splotu nitki, jak i kolorów dają dodatkowe elementy zdobnicze. Należą do nich oczka krzyżowane, tkane, supełkowe, kolorowe (norweskie), haftowane, wkłuwane i pętelkowe. Znając teorię splatania i wplatania nietrudno odtworzyć każdy splot.

Oczko krzyżowane uzyskuje się przez przerobienie drugiego oczka, a następnie pierwszego.

Oczko tkane to oczko zdjęte (na prawo lub lewo) bez przerabiania.

Oczko zdjęte nie przerabiane najczęściej jest użyte jako oczko brzegowe. Po zdjęciu z drutu nić pozostaje po prawej lub lewej stronie, tworząc brzeg łańcuszkowy albo perełkowy.

 

Oczko supełkowe tworzy się w różny sposób: przez wrabianie oczek w jedno oczko, przez owijanie nitki wokoło jednego oczka oraz wykonanie kilku oczek nadprogramowych i dołączenie ponownie do tego samego oczka.

Oczko kolorowe jest robione z nitki w odmiennym kolorze na tle dzianiny w kolorze zasadniczym (tło). Oczko to może być wrabiane lub haftowane igłą.

Technika wrabiania polega na zmianie oczek, natomiast haft to naszywanie kolorem na oczko poprzednio zrobione.

Oczko wkłuwane, przeważnie za pierwszym oczkiem, uzyskuje się przez wyciągnięcie pętelki, z której wykonuje się dodatkowe oczko.

Oczko pętelkowe albo wydłużone powstaje przez wyciągnięcie oczka na 1-5 cm, a następnie przesunięcie go ponownie przez wyciągnięte oczko, zaciśnięte i umocnienie przed zrzuceniem z drutu.

Odejmowanie oczek. W celu zmniejszenia szerokości roboty odejmuje się oczka. Przez przerobienie razem dwóch oczek zmniejsza się szerokość o jedno oczko. Drugi sposób polega na tym, że po przerobieniu jednego oczka przeciąga się przez oczko zdjęte — następne oczko. Jest to przerzut pojedynczy często stosowany w splotach.

Dodawanie oczek. Dla poszerzenia szerokości dzianiny oczka się dodaje. Żeby powiększyć wymiar o jedno oczko, należy je przerobić i nie zdejmując tego oczka z drutu na tym samym oczku od spodu przerobić drugie oczko; inaczej – w jednym oczku zrobić dwa oczka.

Dobieranie oczek stosuje się najczęściej przy poszerzaniu dzianiny o kilka lub kilkanaście oczek, przez dodatkowe nawinięcie ich na drut.

Zamykanie, zakończanie oczek w ostatnim rzędzie polega na stopniowym odejmowaniu po jednym oczku, aż do końca rzędu. Dla elastyczniejszego wykończenia brzegu pożądane jest przesunięcie drugiego oczka przez pierwsze, uważając, aby to drugie było przerobione.