Filce i gumy

filcKaletnicze i szewskie materiały
tworzywa służące do wykonywania wyrobów kaletniczych oraz do wyrobu i naprawy obuwia. W domowym amatorskim warsztacie kaletniczym lub szewskim najczęściej znajdują zastosowanie:

Filce
wyroby włókiennicze otrzymywane przez spilśnianie włókien wełny oraz ich mieszanek z innymi włóknami, stosowane na wierzchy obuwia, podeszwy i wyściółki. Filce przeznaczone na wierzchy powinny mieć grubość 2…3 mm, być odporne na wypychanie i wytrzymałe na rozrywanie. Filce na podeszwy powinny mieć grubość 6…12 mm jednakową na całej powierzchni, muszą być odporne na ścieranie, równomiernie twarde, mieć zwartą strukturę, nie rozwarstwć się. W krawiectwie stosowany jest tzw. filc pod kołnierzowy.

Gumy
produkty wulkanizacji kauczuku naturalnego lub syntetycznego, odznaczające się dużą elastycznością. Właściwości g. zależą od ilości i rodzaju składników zmieszanych z kauczukiem. W szewstwie stosowane są na elementy spodów. Do najbardziej przydatnych w warsztacie domowym należą gumy: transparentowe – dostępne w postaci podeszew monolitowych lub arkuszy płytko profilowanych; wykonane z nich elementy spodów są odporne na ścieranie, działanie wilgoci i niskich temperatur; porowate, jak: poligum – produkowany w arkuszach o grubościach 3,5 i 4,0 mm (podeszwy) i 7.0 mm (wierzchniki), którego główną wadą jest zbyt duży poślizg, a zaletą -łatwość mocowania do cholewki; styrogum – produkowany w postaci płyt podeszwowych i obcasowych o wymiarach 740 x 590 mm i grubości od 2 do 20 mm, na podeszwy wszelkiego rodzaju obuwia całorocznego; tuniskór – zaliczany do najlepszych gumowych materiałów podeszwowych, produkowany w postaci płyt o grubości 3,0 i 4.0 mm, łatwo podlega formowaniu i mocowaniu do cholewki.