Dziewiarskie narzędzia i przyrządy

druty-dziewiarskieDziewiarskie narzędzia i przyrządy – przedmioty służące do wytwarzania dzianiny i wykonywania z niej wyrobów dziewiarskich. Do dziewiarskich narzędzi i przyrządów najczęściej używanych w dziewiarstwie ręcznym należą:

Agrafka dziewiarska
kilkunastocentymetrowa agrafka z tworzywa sztucznego, służąca do zabezpieczania przed wysuwaniem się nitek z nie zakończonych oczek, czasowo zdjętych z drutu.

Druty
pręty różnej grubości i długości wykonane z metalu, tworzywa sztucznego lub drewna, z jednej strony lekko zwężone, z drugiej najczęściej rozszerzone i spłaszczone lub zakończone w sposób uniemożliwiający zsuwanie się oczek. Grubość druta określa się numerem odpowiadającym ich średnicy w mm.

Druty cienkie (nr 2; 2,5) – najczęściej metalowe, są przeznaczone do wykonywania lekkich bluzek, sukienek, koronek itp. z nici bawełnianych lub cienkich włóczek; druty średnie (nr 3; 3,5; 4; 4,5) – metalowe lub z tworzywa sztucznego, do wykonywania dzianin typu sportowego z włóczek średniej grubości; druty grube (nr 5; 6; 7)-z aluminium, tworzywa sztucznego lub drewna, do wykonywania płaszczy, grubych swetrów z włóczek grubych oraz moherowych; druty bardzo grube (powyżej 7) – z drewna, do wykonywania wyrobów z grubych wełen ręcznie przędzonych lub skręcanych z kilku nitek, sznurków, pociętej skóry itp. Są także krótkie druty metalowe lub z tworzywa sztucznego, połączone żyłką -do wykonywania spódnic bez szwów, okrągłych serwet itp. oraz krótkie druty zwężone dwustronnie (używane po pięć jednocześnie) – do wykonywania skarpet, rękawiczek, wykończeń golfów itp.